Vybíráme batoh na zimní sporty

Batohů vhodných pro zimní sporty najdete v naší nabídce celou řadu. Ale který z nich je ten pravý zrovna pro vás? Na to se pokusíme odpovědět v následujících řádcích. Hledáte batoh na běžky, na snowboard či sjezdovky nebo k freeridingu či ski alpinismu? Nechte se inspirovat našimi postřehy a vyberte si perfektní batoh, který splní všechny vaše představy o příjemném čase stráveném na sněhu. 

Výběr v sekci Snowboardové a skialpové batohy je opravdu široký. K nejoblíbenějším zimním batohům v našem sortimentu patří univerzální Corazon Voyager či dokonale funkční Deuter Freerider. Za pozornost ale jistě stojí i další osvědčené značky, jako je například Mammut nebo Vaude. Pojďme si tedy shrnout, na co se při volbě vašeho favorita zaměřit.

Co vyžadovat od zimního batohu?

Patagonia Ascensionist Pack 35 l S/M

Pro dobré zimní batohy platí, že jsou vyrobeny z voděodolného materiálu, který je speciálně upraven proti oděru (ostré hrany lyží nebo špičky hůlek dokáží natropit pěknou neplechu). Vhodné je, aby byl batoh vyztužen. Zipy nesmí postrádat voděodolnou úpravu. Odolnost batohu proti vodě můžete zlepšít pravidelnou impregnací materiálu, což také zvýší jeho životnost. Při jarním lyžování vám přijde vhod i pláštěnka na batoh

Důležitý je také kvalitní zádový systém. Batoh musí bezvadně sedět na zádech, aby neomezoval v pohybu a nikam se neposouval. Nosný systém má být z materiálu, který nezachytává sníh a umožňuje dostatečné odvětrávání zad. Na batohu by určitě neměly chybět kompresní popruhy. Pamatujte na to, že s batohem v zimě budete často manipulovat v rukavicích nebo se skřehlými prsty, takže je třeba, aby zipy i přezky byly snadno ovladatelné i při ztížených podmínkách. 

Důležitým aspektem při výběru je i vnitřní řešení prostoru batohu. Větší a snadno přístupné kapsy oceníte, pokud budete chtít rychle vytáhnout další vrstvu oblečení. Ale i menší kapsy mají spoustu výhod. Velikou vychytávkou je vnitřní bezpečnostní kapsa, do níž uschováte peněženku či mobilní telefon tak, aby i při pádu do sněhu zůstaly v bezpečí. Hodit se může i polstrovaná kapsa na brýle či kapsička na bederním pásu na drobnosti, které často potřebujete. Při pořizování batohu nezapomeňte, kvůli čemu si ho kupujete, jaký sport budete vykonávat, a co vše chcete nosit při sobě – ať už se jedná o svačinu, pití, lékárničku, opalovací krém, náhradní oblečení nebo o skialpinistické vybavení.

Běžky

Pokud jste náruživým běžkařem, dbejte na to, aby měl batoh reflexní prvky, dobře odvětraná záda a hrudní pás. Musí vám pohodlně sedět na zádech a neomezovat vás v pohybu. Nepodceňte ani váhu batohu, každé deko navíc může zpomalit vaši stopu! Batohy mohou obsahovat i speciální otvory na sluchátka nebo užitečné kompresní popruhy. Výhodou bude určitě i vodní vak připravený pro okamžité občerstvení na trati.

Další variantou jsou také různé ledvinky, které snadno připevníte k tělu a tolik neomezují v pohybu jako batohy. Vhodně zvolený batoh můžete v létě využít při cyklistice a ledvinku při běhu či chůzi.

Osprey Variant 37 L

Sjezdové lyžování a snowboarding

I pro sjezdaře a snowboarďáky doporučujeme batoh, který přiléhá k tělu. Délka zad batohu by měla odpovídat délce vašich zad. Hmotnost zde nehraje takovou roli. Vhodné jsou boční úchyty na lyže či čelní úchyty na snowboard.

Pokud nevyužíváte chránič páteře, doporučujeme v zájmu bezpečnosti zvážit koupi batohu se skořepinou, ten záda bezpečně ochrání před zraněním.

Skialpinismus a freeride

Vyznavači jízdy po neupravených svazích by s výběrem batohu měli být o něco opatrnější, podobné vlastnosti jako při skialpinismu u batohu oceníte i při výletech na sněžnicích, při horských túrách či freeridingu.

Na jednodenní túry stačí batoh o objemu 30–35 l, pro vícedenní přechody zvolte objem 40–50 l. Uvnitř batohu hledejte čelní kapsu na lopatu i na lavinovou sondu. Užitečná je také speciální kapsa na stoupací železa a pásy nebo síťka na uchycení helmy. Zvenčí by měl být systém na uchycení lyží nebo snowboardu, úchyty na cepín, trekové hole, lano, ale i další vybavení, které potřebujete mít v pohotovosti.

Do batohu se musí vejít i povinný safety set, který obsahuje lavinový vyhledavač, lavinovou sondu, sněhovou lopatu, bivakovací vak a lékárničku. Užitečnou vychytávkou je i signalizační píšťalka připevněná k hrudnímu popruhu. Správně vybraný batoh můžete používat i na letní turistické či horolezecké výpravy.

Vak na vodu nebo termoska?

Camelbak SnoBlast 2l

Zvažujete-li k zimním sportům koupi batohu s prostorem na vodní vak, nezapomeňte na přirozenou vlastnost tekutiny, totiž její zamrzání při nižších teplotách. Neznamená to ale, že byste při zimních sportech nemohli svůj camelbak používat. Hadička i samotný vodní rezervoár by ale měly být izolovány speciálním obalem. Důležité je, abyste po každém napití vždy foukli tekutinu zpět do vaku – voda nesmí zamrznout v hadičce. Výhodou vodního vaku zůstává, že je vždy k dispozici a k tomu, abyste se napili, nemusíte sundavat batoh. Dnes jsou však k dostání i vychytávky pro udržení teploty nápoje jak ve vaku samotném, tak i pro ochranu hadičky před mrazem. Z naší nabídky je to Deuter Streamer Thermo Bag a Deuter Streamer Tube Insulator.

Obyčejná termoska či termohrnek sice neposkytují komfort pití s batohem na zádech, ale zato je spolehlivé a udrží váš nápoj při požadované teplotě po delší dobu. Některé batohy navíc mají speciální kapsu na termosku zvenčí batohu, což umožňuje snadnější přístup k horkému čaji.

Související produkty